Poslanecká sněmovna upravila spornou vládní novelu, podle které se měly dětské skupiny proměnit v jesle, určené pouze pro nejmenší děti. Sněmovna na svém posledním jednání v úterý 27. července schválila kompromis, díky kterému mohou do dětských skupin i nadále docházet všechny předškolní děti. Poslanci také prodloužili otcovskou dovolenou z jednoho týdne na dva.

„V Praze je na 200 dětských skupin, které se starají o téměř 3 000 dětí. Vládní ministerstva ale přišla s návrhy, které by mohly vést k zániku dětských skupin. Třeba kvůli přílišné byrokracii. Děkuji Olze Richterové a všem, jejichž hlas ve Sněmovně pomohl dětské skupiny zachránit,“ uvedl na svém twitterovém účtu pražský primátor Zdeněk Hřib.

V celé České republice je více než tisíc dětských skupin, které zajišťují péči o přibližně 15 tisíc dětí. V minulosti vznikly v reakci na nedostatek míst v klasických státních školkách a financovány byly díky prostředkům z Evropské unie. To však v blízké době končí, proto se řešil další osud skupin. Předloha, která zakotví přímo zákonem financování dětských skupin společně s příspěvkem rodičů, nyní poputuje k dalšímu projednání do Senátu.

V názvu tato předškolní zařízení musí podle Poslaneckou sněmovnou schválené novely obsahovat „dětská skupina“ a mohou do nich docházet děti od půl roku do zahájení povinné školní docházky. Financování skupin zákonodárci stanovili v návaznosti na normativ pro soukromé mateřské školy tak, že na děti do tří let stát přispívá 9 600 korun měsíčně a na starší děti měsíčně přibližně 5 600 korun. Rodiče pak budou na děti do tří let doplácet maximálně čtyři tisíce korun. Pro děti starší tří let nebyl limit doplatku stanoven. Předloha počítá s pravidelnou valorizací.

Upravuje se také odborná způsobilost pečujících, a to na zdravotnickou pro nejmenší děti a pedagogickou pro starší děti. Upraveny byly také požadavky na prostory, například na jejich požární ochranu.

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels