Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Děti se ve školách testovat nebudou, otočilo ministerstvo zdravotnictví

14. 10. 2021 - Martina Podškubková

Původně avizované testování školáků, které se mělo uskutečnit po podzimních prázdninách, se s největší pravděpodobností neuskuteční. Rozhodl o tom v úterý 13. října centrální řídící tým vedený hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. Pokud by se vývoj epidemie dramaticky zhoršil, řídící tým by znovu projednal, zda testování ve školách opět nezavést, uvedl ředitel odboru komunikace ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl pro Idnes.cz.

„Plošné testování ve školách mělo svůj smysl v době, kdy se děti vrátily do škol po dlouhém pobytu mimo domov. Bylo potřeba zjistit, jaká je skutečná virová nálož ve společnosti. To v současné době podle názoru hlavní hygieničky není potřeba díky masivnímu testování. Dnes máme dost dalších dat pro podrobnou analýzu,“ uvedl server SeznamZprávy.cz vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Oznámení o zrušení testování ve školách však některé odborníky velmi překvapilo, protože podle statistik ministerstva školství se počet tříd, které končí v karanténách zvyšuje.

„Z nečekaného zrušení testování na školách jsem na rozpacích. Na jedné straně počty osob nakažených covidem stoupají, na druhé straně je otázka, nakolik by testy – pokud by to nebyly PCR testy – skutečně zachytily děti, které covid mají. Co mě ale zaráží nejvíc, je důvod zrušení testů. Mluvčí ministerstva zdravotnictví totiž uvedl, že by testování nepřineslo žádné nové informace o výskytu covidu v populaci,“ říká Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy, která o kvalitní testování dětí ve školách dlouhodobě bojuje.

V týdnu od 4. do 10. října bylo podle pražské hygienické stanice 204 covid-19 pozitivních osob v 98 školách a školských zařízeních. Karanténa byla nařízena 3074 žákům a 21 pedagogům. V předchozím týdnu, tedy od 27. září do 1. října to bylo 132 pozitivních osob, v tomto týdnu ale byl státní svátek, takže děti nebyly tento den ve školách.

Kvůli postupně rostoucímu počtu dětí v karanténách je proto krok vlády pro Marianu Čapkovou nepochopitelný. „O tom, že se jedná opět o další krok ministerstva zdravotnictví, které vnáší do školství nejistotu a zmatek, ani nemluvě,“ dodává.

Photo by Dids from Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram