Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Asistenty pedagogů trápí nízké platy i nedostatek respektu ze strany žáků. Co je náplní jejich práce?

10. 11. 2023 - Aneta Havránková

Asistenti pedagoga poskytují v rámci výuky podporu pedagogům a studentům a přispívají k celkovému plynulému chodu dané školy. Jedná se o velmi rozmanitou práci, při které nikdy nevíte, co se bude následující den dít. Asistenti totiž mají větěinou na starosti studenty s poruchami učení, chování či se zdravotními problémy. Jaká je práce asistenta pedagoga?

Každá škola to má s asistenty nastavené jinak a někteří pomáhají jednotlivým studentům, jiní pak celým skupinám ve třídách. Jejich role je však jasná, a to poskytovat podporu žákům s různými potřebami. Může jít o asistenci při individuálních nebo skupinových aktivitách, sledování chování a pokroku žáků a poskytování další pomoci tam, kde je to potřeba. Není to však vůbec jednoduchá práce a často může být velmi náročná.

Co asistent dělá?

Pokud je asistent přidělen žákovi, který má cizí státní příslušnost a potýká se s jazykovými bariérami, má za úkol zjednodušovat texty, vysvětlovat koncepty a zajistit, že žák plně rozumí úkolům. Navíc může vytvářet podpůrné materiály pro rozšíření slovní zásoby a překládat neznámé termíny. Asistent může sloužit i jako pomocník při plnění domácích úkolů, zejména v případě, že se jedná o úkoly z českého jazyka a rodiče žáka neovládají tuto řeč.

V případě, že asistent podporuje žáka s poruchou autistického spektra, měl by se snažit integrovat svého svěřence do kolektivu a pomáhat mu s regulací chování. Pravidelná komunikace s rodiči je klíčová, aby byli informováni o pokrocích i případných problémech jejich dítěte. Současně má asistent povinnost psát výroční zprávy o žákovi, zaměřující se na chování a výsledky ve vzdělávání.

Osoba, která se věnuje této práci, občas zastupuje učitele, má dohled na chodbách a v jídelně a tráví přestávky mezi hodinami s dětmi. Je však důležité si uvědomit, že asistent by neměl být pouze kamarádem žáků. I když může během testů vysvětlovat různé koncepty, neměl by žákům poskytovat radu. Naopak, jeho role spočívá v zajištění spravedlivého hodnocení pro všechny jednotlivce.

Práce asistenta není pro každého

Podobně jako učitelé, i většina asistentů pedagoga musí věnovat čas přípravě na výuku doma a čelit občasným projevům nedostatečné úcty ze strany žáků. Práce s dětmi s poruchami může být psychicky náročná a plná tlaku, a rozhodně není pro každého. Je třeba, aby člověk, který se této práci věnuje, měl k ní i k dětem vztah.

"Práce s dětmi mě baví, ale rozhodně se nejedná jen o nějakou "asistenci." Každý den se doma dvě hodiny připravuji na nadcházející den, připravuju žákům podpůrné dokumenty a komunikuji s jejich rodiči. Ve škole tedy sice trávím okolo šesti vyučovacích hodin, ale práci si nosím i domů," řekla k pozici asistentka Lenka.

Nízké platy

Přestože se jedná o práci náročnou, její finanční ohodnocení bývá spíše skromné. Průměrný plat v této pozici v České republice dosahuje 20 900 Kč při plném úvazku. Tato skutečnost vede k nedostatku zájmu o tuto pozici, a proto školy neustále hledají nové asistenty. Pro vhodného kandidáta je vyžadováno splněné střední vzdělání s maturitní zkouškou a absolvování kurzu pro asistenty pedagoga.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram