V pátek 20. května od 10 hodin se můžete společně se svými žáky připojit k interaktivní online debatě určené žákům a studentům českých škol na téma Práce válečného zpravodaje, kterou pořádá vzdělávací program Člověka v tísni Jeden svět na školách. Debata je součástí letošní nabídky Týdnů mediálního vzdělávání a zúčastnit se jí můžete se svou třídou (ale i svými dětmi, rodiči nebo kýmkoli, koho toto téma zajímá) ze všech koutů České republiky. Těšit se můžete na tři zajímavé hosty.

Pozvání do debaty přijali:

  • Ivana Svobodová, redaktorka týdeníku Respekt. V posledních týdnech přinášela mimo jiné i reportáže přímo z Ukrajiny;
  • Ľubomír Smatana, redaktor zpravodajství stanice Českého rozhlasu Radiožurnál, který se před nedávnem vrátil z Ukrajiny;
  • Jakub Plíhal, hlavní fotograf zpravodajského serveru Aktuálně.cz, který fotil v několika zemích zasažených válečným konfliktem, v nedávné době i na Ukrajině.

A co se v debatě bude řešit? Přinese odpovědi například na to, co práce válečného zpravodaje obnáší, jaká jsou její specifika, zda se liší práce reportéra, který píše do novin a reportéra, který přináší informace pomocí rozhlasu nebo na co si reportéři musí dávat pozor?

V průběhu debaty a také několik dní předem budete moci vy i vaši žáci pokládat hostům otázky skrze aplikaci Sli.do na stránce https://www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani/tydny-medialniho-vzdelavani/online-debata-2022.

Žáky a studenty také můžete vyzvat k natočení jejich dotazů na video. Krátké video dotazy mohou žáci a studenti posílat do středy 18. května do 15 hodin skrze jakoukoliv online úschovnu na e-mail tmv@jsns.cz. Do e-mailu stačí připsat jméno a příjmení, věk a školu. Vybrané otázky budou součástí přímého přenosu debaty.

Debata se uskuteční na Základní škole Kunratice za přítomnosti tamějších žáků a bude živě streamovaná. Sledovat ji můžete: