Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Čeští učitelé nám stárnou a mladí nepřicházejí. Školství hrozí krize, varují experti z Univerzity Karlovy

24. 05. 2025 - Aneta Havránková

Už teď některé hodiny na základních a středních školách odučí lidé bez potřebného vzdělání. V příštích deseti letech ale může být ještě hůř. Podle čerstvé predikce Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, která vznikla v rámci projektu Technologické agentury ČR pro ministerstvo školství, se bez včasných opatření může české školství dostat do vážné personální krize. Ministerstvo školství si riziko uvědomuje a začíná jednat.

Analýza, kterou vedl odborník na vzdělávací politiku Jan Koucký, upozorňuje na několik varovných trendů. Ačkoliv počet žáků brzy dosáhne vrcholu a začne mírně klesat, počet učitelů naopak nestačí. Důvod? Klesající počet absolventů učitelských oborů a stárnoucí pedagogická populace. Zatímco dříve končilo vysokou školu s diplomem učitele kolem čtyř tisíc studentů ročně, dnes je to jen tři tisíce. Pokud se trend nezlomí, do deseti let může chybět až deset tisíc učitelů.

Zvlášť vážná situace hrozí v matematice a přírodovědných předmětech. Už dnes je každá desátá hodina na základních školách vedena nekvalifikovaně, na středních školách je to skoro sedm procent. Do roku 2035 se tyto podíly mohou zvednout až na pětinu. U matematiky a přírodních věd může být nekvalifikovaná výuka dokonce realitou ve více než třetině hodin.

Problémem je také věková struktura učitelů. Třetina všech pedagogů je starší 55 let. V příštích letech tak bude odcházet do důchodu víc učitelů, než kolik jich přichází z fakult. Ministerstvo školství proto už nyní přichází s konkrétními kroky. Zvýší počet míst na pedagogických fakultách, podpoří studenty stipendii, především v kritických oborech, a chystá také programy pro lepší start začínajících učitelů.

Ministr Mikuláš Bek k tomu říká, že cílem je nejen přivést do škol více nových učitelů, ale také udržet ty stávající. Podle něj je potřeba investovat do pracovních podmínek a dlouhodobé podpory profesního rozvoje. Fakulty by přitom měly mít jistotu financování pro celé studium svých studentů, protože kvalitní příprava učitele je běh na dlouhou trať.

Děkan Pedagogické fakulty UK Antonín Jančařík zdůrazňuje, že bez strategického plánování a trpělivé práce se situace nezlepší. Fakulta je připravena zapojit se do změn, ale je podle něj zásadní, aby stát nastavil systém podpory tak, aby byl stabilní a dlouhodobý. Učitelé jsou páteří vzdělávacího systému. Pokud jich bude málo, nebo nebudou dostatečně připraveni, doplatí na to především děti.

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram