Čeští středoškoláci nezahálí ani o prázdninách. Pětičlenný tým českých středoškoláků zaznamenal velký úspěch na mistrovství světa v debatování, když postoupil do vyřazovací části. Tato soutěž se letos výjimečně uskutečnila online. Takový úspěch se našim reprezentantům podařil dosud pouze jednou, a to v roce 1999. Soutěže se zúčastnilo 73 národních výběrů a Češi postoupili mezi 29 nejlepších – většinou z anglicky mluvících zemí.

Postupu mezi světovou elitu předcházelo pět výher v osmi základních kolech. Tam Češi porazili například týmy z Jamajky, Kataru či Slovenska, nestačili naopak na úřadující mistry světa z Kanady nebo tradičně velmi silnou Jihoafrickou republiku. Český tým tvoří žáci gymnázií Nad Alejí a Open Gate. Češi museli argumentačně obhajovat například komercionalizaci vesmíru nebo zákaz produkce a konzumace masa. Pořadatelství mistrovství světa se každý rok střídá, čeští studenti tak už navštívili soutěže od Chorvatska po Thajsko. Letošní turnaj ale nebylo možné kvůli pandemii koronaviru uskutečnit prezenčně. Místo cesty do čínského Macaa, které mělo hostit letošní ročník, se tak česká reprezentace přesunula do západních Čech, odkud se připojila online.

„Online debatování nemá zdaleka takovou atmosféru, jako když se s oponenty potkáte naživo. Jsme ale moc rádi, že se nám podařilo uspět i v těchto nezvyklých podmínkách,“ říká členka týmu, sedmnáctiletá Barbora Pospíšilová.

Soutěžní debatování je zájmovou činností, která napomáhá rozvoji kritického myšlení, argumentace a rétoriky. V debatě proti sobě stojí dva týmy, v každém z nich jsou tři mluvčí, kterým je předloženo společensky kontroverzní téma, přičemž jeden tým má za úkol téma podpořit a druhý se snaží argumentaci protivníka vyvrátit. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí a přesnou podobu debaty určují daná pravidla.

„Asociace debatních klubů pořádá v Česku soutěže Debatní liga a Debate League (v angličtině), kterých se účastní týmy reprezentující své školní debatní kluby. Ty se pravidelně scházejí (obvykle každý týden) a trénuji podobně jako sportovní nebo jiné kroužky,“ říká Václav Soukup, ředitel Asociace debatních klubů.

Tato asociace také každoročně, obvykle začátkem října, pořádá výběrové řízení na členy národního týmu. Zájemci píší argumentační eseje, podstupují vědomostní testy, prezentují argumentační linie připravené předem i vymyšlené v omezeném čase na místě. Komise pak vybere 5 nejlepších jako členy národního týmu.

Pokud vás debatování zaujalo a rádi byste se dozvěděli více o možnostech zapojení, koukněte na stránky asociace.