Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Čeští středoškoláci uspěli na mistrovství světa v debatování

10. 08. 2023 - Vincenc Novák

Čeští reprezentanti na mistrovství světa v debatování v Hanoji prokázali, že patří mezi světovou špičku. Pět českých středoškoláků již potřetí v řadě postoupilo ze základních do vyřazovacích kol mezi 24 nejlepších světových týmů. Soutěže se zúčastnily týmy ze 65 zemí.

V širším osmifinále český tým narazil na reprezentanty Malajsie, na které bohužel nestačili. Díky postupu do vyřazovacích kol se však Čechům podařilo porazit reprezentační týmu z Filipín, Nizozemska či Zimbabwe.

Tým se skládal z žáků českých gymnázií ve věku 17–19 let. Každé kolo turnaje se věnovalo jinému důležitému společenskému tématu, například roli Světové banky, dopadům podnikání zemědělských gigantů nebo boji proti internetovým podvodům. 

Zdroj: Asociace debatních klubů

„Příprava na mistrovství světa pro nás znamenala stovky hodin rešeršování, tréninku prezentačních dovedností a přípravných debat se zahraničními týmy v průběhu celého školního roku. Rozhodně to ale stálo za to. Díky pečlivé přípravě se nám podařilo porazit velmi silné soupeře a postoupit do vyřazovacích kol,” uvedl Adam Černička, student pražského Gymnázia Nad Alejí, který se umístil jako 13. nejlepší v kategorii řečníků, pro něž je angličtina cizím jazykem. 

Česká reprezentace postoupila do vyřazovacích kol v roce 2021 poprvé po více než dvaceti letech. V letošním roce se to Čechům povedlo již potřetí v řadě. „Snažíme se, aby byl národní tým na mistrovství dobře připraven. Proto se v průběhu roku účastníme velkého množství mezinárodních turnajů, systematicky pracujeme na rozvoji dovedností debatérek a debatérů a vedeme je k tomu, aby vlastní prací a přípravou rozvíjeli své argumentační schopnosti, logické, strategické a kritické myšlení. Myslím, že tohle vše se letos našemu týmu dobře dařilo,” říká jeden z trenérů české reprezentace Jakub Hlaváček.

Debata mezi českým a singapurským týmem. Zdroj: Asociace debatních klubů

Soutěžní debatování je zájmová činnost, která napomáhá přitažlivou formou k rozvoji kritického myšlení, argumentace a rétoriky. V debatě proti sobě vždy stojí dva týmy, každý o třech mluvčích, kterým je předloženo společensky kontroverzní téma, přičemž jeden tým má za úkol téma podpořit a druhý se snaží argumentaci protivníka vyvrátit. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí a přesnou podobu debaty určují daná pravidla.

Zdroj: Asociace debatních klubů

Zdroj úvodní fotografie: Asociace debatních klubů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram