Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Čtyři učitelské osobnosti, které vyučují fyziku a informatiku, obdržely letos podruhé Cenu Albertus. Spojuje je jak vysoká odbornost, obrovské nadšení pro obory, které vyučují, tak i rozsáhlá pomoc dalším učitelům.

Cenu Albertus za informatiku získaly Štěpánka Baierlová a Barbora Havířová, za oblast fyziky pak Jaroslav Reichl a Jitka Soukupová.

„Kvalifikovaní, aktivní a tvořiví učitelé fyziky, informatiky, ale i dalších oborů jsou naprosto nezbytnou podmínkou pro další rozvoj tzv. znalostní společnosti a ekonomiky. Existují, ale zdaleka ne každý učitel je takový; navíc kvalifikovaných učitelů přírodních věd ubývá. Jejich nedostatek možná ještě všichni necítíme jako akutní problém, ale to je otázka několika málo let. Ceny Albertus se to snaží změnit cestou pozitivních příkladů a pozitivní motivace,“rekapituluje smysl ocenění předseda poroty doc. Jiří Dolejší z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Ani letos neměla porota rozhodování o nositelích cen jednoduché. Předvýběr provedený na základě zaslaných 30 nominací pokračoval osobními prezentacemi šesti finalistů ve druhém kole. Nakonec porota s pestrým složením od učitelů po odborníky vybrala čtyři laureáty, dva za oblast informatiky a dva za oblast fyziky.

Cenu Albertus společně pořádají Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MFF UK), Jednota českých matematiků a fyziků (JČMF), Fyzikálně pedagogická společnost JČMF, Česká fyzikální společnost, nadace Elixír do škol, Česká hlava, Svět techniky Ostrava a pražské Planetum. Mediálním partnerem je Československý časopis pro fyziku.

Více informací o oceněných vyučující můžete najít zde.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram