Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Budovy Filozofické fakulty prochází rekonstrukcí, která zachová jejich historickou hodnotu

17. 09. 2023 - Vincenc Novák

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zahájila v úterý 12. září komplexní rekonstrukci a dostavbu dvou svých budov. Cílem projektu je zmodernizovat budovy Opletalová 47 a 49, přizpůsobit pro potřeby výuky, badatelské činnosti či přesunu knihovny, ale zároveň zachovat jejich historickou hodnotu.

Obě budovy se nacházejí na území Pražské památkové rezervace. Dům na Opletalově 47 je unikátní svými funkcionalistickými prvky, jejichž původ sahá až do 30. let 20. století. Dům č. 49 je zároveň také kulturní památkou. Architekti navrhli rekonstrukci s ohledem na jejich výborné zasazení do okolního prostoru.

Zdroj: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

V rámci modernizace budou mimo jiné zachována či repasována původní historická okna, dveře, či dřevěné obklady, popřípadě zhotoveny jejich kvalitní kopie. Restaurovány budou také původní dřevěné pavlače a dvorany u knihovny. Rekonstrukcí projde také dvorek, kde vznikne místo pro bufet.

V rámci modernizace bude také dostavěna věž pro výtah a nová lávka mezi budovami. Cílem rekonstrukce je maximálně a bezbariérově propojit obě budovy.

Zahájení rekonstrukčních prací. Zdroj: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Obě budovy budou vybaveny novým interiérovým vybavením IT a AV technikou, díky čemuž bude fakulta schopna poskytnout moderní a efektivní zázemí pro několik svých kateder a ústavů, včetně Katedry sinologie, Katedry Blízkého východu, Ústavu asijských studií, Ústavu starého Předního východu nebo Ústavu pro klasickou archeologii.

Důležitou součástí budovy bude také Knihovna Jana Opletala určená jak studentům, tak i odborné veřejnosti. Jejím unikátem bude podzemní prostor vyhrazený studiu vzácných tisků.

"Rekonstrukce budov v Opletalově ulici představuje pro FF UK zásadní investiční akci, na niž se připravuje již čtvrté vedení fakulty. Úspěšná rekonstrukce zkvalitní zázemí pro studující a zaměstnance nejen těch kateder a ústavů a studijních programů, jež budou sídlit v rekonstruovaných objektech, ale díky otevřené nabídce studijních prostor, knihovních služeb a konferenčních prostor bude přínosem pro všechny studující a zaměstnance FF UK," říká děkanka fakulty Eva Lehečková.

Zdroj úvodního obrázku: Filozofická fakulta UK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram